4 lipca 2023
Powroty do ciała.

Nie wiem jeszcze jak kochać swoje ciało, ale już wiem, jak go nie nienawidzić. A nawet wiem jak je lubić a to dla mnie ogromny postęp. Czasem wiem, jak się nim zachwycać i doceniać, ile dla mnie robi. Wspierać, kiedy potrzebuje pomocy. Czasem to wszystko już wiem ale czasem nadal zapominam.

Powroty do ciała

Coś dzieje się pomiędzy zachwytem nad własnym ciałem w niemowlęctwie a wczesną dorosłością, co powoduje, że się radykalnie odłączamy od niego. Ze wspaniałego domu staje się ciężarem i wkurzamy się, że nie jest jak inne ciała. Nakładamy na nie listę wymagań. Roszczeń. Oczekiwań. Odcinamy się od swojej seksualności i tego, czego pragnie nasze ciało. Nie reagujemy na wysyłane sygnały. Wkurzamy się kiedy choruje, bo to jest kłopot i niewygoda. Dostrzegamy w nim głównie wady i ułomności. Nienawidzimy swoich… (mamy całą listę).

To niestety dotyczy nie tylko kobiet, ale wszystkich. To trochę jakby mieszkać w domu, którego nie lubimy. Który chcielibyśmy cały czas przebudować. Który jest za mały albo za duży. O który nie chcemy dbać albo dbamy tak przesadnie, że staje się to obsesją. A ciała to nasi przyjaciele, nasze pamiętniki, nasze mapy. To ciało daje wam możliwość czytać ten post. To ciało otula w zimną noc i chłodzi w letni upał. To ciało zapamiętuje wspomnienie traumy, żeby pomoc nam to coś przetrwać. Ciało czuje, widzi, myśli, chodzi, tańczy, leży, oddycha, odżywia, chroni.

Ciało jest bramą pomiędzy czuciem a myśleniem. To ono łączy jedno z drugim. Taki kontakt ze swoim ciałem daje nam wiedzę o sobie a to z kolei prowadzi do wolności. Powrót do ciała, ponowne złączenie to znaczący etap w procesach zdrowienia wielu metodologii terapeutycznych. Najpiękniej mówi o tym Marion Woodman:

Ale jeśli będziesz podróżować wystraczająco daleko, pewnego dnia dostrzeżesz siebie zmierzającą w twoją stronę, żeby cię poznać, i wtedy powiesz: tak.

W lipcu uczymy się wracać do ciała, wskakujcie na www.onmyway.pl.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

BLOG-Tam-pomiedzy-wlasnie-miesci-sie-cale-nasze-zycie
Tam pomiędzy właśnie mieści się całe nasze życie.
Życie ma w sobie schody w górę i schody w dół. Czasem łatwiejsze te pierwsze. A czasem te drugie. Czasem idziemy sami a czasem z kimś. Czasem się m...
BLOG-Odwaznym-i-odwazna-sie-bywa
Odważnym i odważną się bywa.
Koloseum, zwane również Amfiteatrem Flawiuszów, ma dla mnie szczególne znaczenie. Kiedy odłączę potężny kawałek brutalnej historii i zostanę przy r...
BLOG-O-radosci-zycia.-O-lekkosci
O radości życia. O lekkości.
Ostatni weekend spędziłam we Włoszech. Co to był za czas. Jedzenie… sztos. Wino… sztos. Pogoda… sztos. Towarzystwo… sztos. Włochy są o przyjemności...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj