4 lipca 2023
Powroty do ciała.

Nie wiem jeszcze jak kochać swoje ciało, ale już wiem, jak go nie nienawidzić. A nawet wiem jak je lubić a to dla mnie ogromny postęp. Czasem wiem, jak się nim zachwycać i doceniać, ile dla mnie robi. Wspierać, kiedy potrzebuje pomocy. Czasem to wszystko już wiem ale czasem nadal zapominam.

Powroty do ciała

Coś dzieje się pomiędzy zachwytem nad własnym ciałem w niemowlęctwie a wczesną dorosłością, co powoduje, że się radykalnie odłączamy od niego. Ze wspaniałego domu staje się ciężarem i wkurzamy się, że nie jest jak inne ciała. Nakładamy na nie listę wymagań. Roszczeń. Oczekiwań. Odcinamy się od swojej seksualności i tego, czego pragnie nasze ciało. Nie reagujemy na wysyłane sygnały. Wkurzamy się kiedy choruje, bo to jest kłopot i niewygoda. Dostrzegamy w nim głównie wady i ułomności. Nienawidzimy swoich… (mamy całą listę).

To niestety dotyczy nie tylko kobiet, ale wszystkich. To trochę jakby mieszkać w domu, którego nie lubimy. Który chcielibyśmy cały czas przebudować. Który jest za mały albo za duży. O który nie chcemy dbać albo dbamy tak przesadnie, że staje się to obsesją. A ciała to nasi przyjaciele, nasze pamiętniki, nasze mapy. To ciało daje wam możliwość czytać ten post. To ciało otula w zimną noc i chłodzi w letni upał. To ciało zapamiętuje wspomnienie traumy, żeby pomoc nam to coś przetrwać. Ciało czuje, widzi, myśli, chodzi, tańczy, leży, oddycha, odżywia, chroni.

Ciało jest bramą pomiędzy czuciem a myśleniem. To ono łączy jedno z drugim. Taki kontakt ze swoim ciałem daje nam wiedzę o sobie a to z kolei prowadzi do wolności. Powrót do ciała, ponowne złączenie to znaczący etap w procesach zdrowienia wielu metodologii terapeutycznych. Najpiękniej mówi o tym Marion Woodman:

Ale jeśli będziesz podróżować wystraczająco daleko, pewnego dnia dostrzeżesz siebie zmierzającą w twoją stronę, żeby cię poznać, i wtedy powiesz: tak.

W lipcu uczymy się wracać do ciała, wskakujcie na www.onmyway.pl.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

Joanna-Chmura-28.07.23
Siostro, siostro jedziesz ostro!.
Chciałabym dzisiaj o kibicowaniu dwa słowa. Oprócz sportu i muzyki to niełatwo nam jest się nauczyć tej umiejętności, bo bycie kibicem w życiu codz...
23.07.23
Feel, deal, heal i...
Mówi się, że w pracy wewnętrznej ważne są trzy kroki: feel, deal, heal. Czyli poczuj, zmierz się z tym a na końcu ulecz. Choć uleczenie to też pocz...
19.07
A co jeśli...
Co robisz kiedy się boisz? Kiedy jak sieć zarzucona do wody, z łatwością łapiesz myśli, które budują niepokój? A co jeśli stracę prace? A co jeśli ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj