Emotions,courage,
authenticity.
 

talk to me.

Emotions, courage,
authenticity. talk to me.
 

Each episode is aimed at stimulating
both your mind and heart.

Each episode is aimed at stimulating
both your mind and heart.

“Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.”

Albert Einstein

PODCAST

Story to tell

“Story to tell” is a series of podcasts on topics related to the areas of my interest. Sometimes I invite inspiring guests to talk to, and sometimes I host an episode on my own.

Each episode is aimed at stimulating both your mind and heart. Hopefully giving you a better understanding of yourself, others and the world we live in.

Thank you for listening!

Everyone
has a story,
this one is mine.

My name is Joanna Chmura
and I am a psychologist.

I specialise in courage. The courage to live,
experience and feel all emotions.

HOW CAN I HELP?

Below you will find various ways we can work together. They differ in length, format and intensity, but they do have one thing in common: courage. The courage to live a better life.Individual clients will find opportunities for self-development, while companies will find diverse options for supporting their staff.

INDIVIDUAL CLIENTS

Join me in the process of self-growth in which authenticity plays a key role. Becoming who you really are is the first step in finding your inner strength.

COMPANIES

Take part in a variety of activities that can support the growth of your people.

“During the workshop, Joanna role models being authentic and brave. She does so in a very gentle way that allows the participants to find out how to live a more meaningful life.”

EVENTS

Please join me in the upcoming events.

start kursu 18.02.2024Emocje Kocham i Rozumiem. Coachingowy kurs online

Czy zdarzyło Ci się kiedyś utknąć w smutku? A może czuć złość na kogoś lub na jakąś sytuację przez 3 dni z rzędu? Czy wiesz jak osiągnąć spokój? A może zastanawiasz się jak dać sobie radość i czy w ogóle jest OK czuć ją gdy wokół wojny, choroby i wyzwania codziennego życia? W trakcie kursu będziemy rozmawiać o emocjach w taki sposób, żeby jak najlepiej je poznać i pokochać. Będziemy się o nich uczyć i będziemy się w nich ćwiczyć, by móc korzystać z mocy każdej z nich.

5.01.2024, godz. 19:00Talk to me! #28 z Filipem Cembalą

Ohhhhh co to będzie za odcinek! Tym razem z Filipem Cembalą, aktorem, wokalistą i człowiekiem o pięknie wrażliwym sercu z poczuciem humoru pomieszczającym najwspanialsze abstrakcyjne abstrakcje, które kochaaaam. Porozmawiamy o marzeniach i o tym, czy one mogą uratować życie? Czy w dorosłości jest przestrzeń na marzenia? I czy one przypadkiem nie są źródłem bólu i cierpienia? Rezerwujcie wieczór, bo będzie niebagatelny! Spotkanie będzie transmitowane jednocześnie na FB i IG, nieźle co?

8.11.2023, godz. 20:00Talk to me! #26 z Mają Michalak

Tym razem zaprosiłam kogoś kto się na sztuce pięknie zna i na dodatek pięknie o niej opowiada – spotkamy się z historyczką sztuki Mają Michalak. Porozmawiam z Mają o wstydzie, który często łączy się ze sztuką. Wielu i wiele z nas albo zostało zawstydzonych albo wstydzimy się sami, że czegoś nie rozumiemy, nie potrafimy, nie znamy się. A sztuka to piękna kraina, która również może mieć charakter terapeutyczny.

2.11.2023, godz. 20:00Co nowego na platformie? Pogadajmy o odwadze

Każdy miesiąc na platformie On my way jest dedykowany jednemu tematowi. Tym razem zajmiemy się ODWAGĄ. Jak to się stało, że na swojej drodze spotkałam Brené Brown? Co to za szczególny wymiar odwagi, którym się zajmuję? Opowiem o tym więcej na czwartkowym spotkaniu, na które serdecznie was zapraszam.

RESOURCES

Have a look at what I have prepared for you to read, listen and watch.

CLIENTS

We have done a lot of cool stuff with this beautiful group of clients. Sometimes the services have included coaching sessions, talks, workshops and other times: webinars and podcasts. I must say that I’ve had the pleasure of working with really interesting and brave people.

Do you want to know what we can do together?

Do you want to know what we can do together?

Take the first step and get in touch with me. I would be delighted to discuss what we could create together.

Zrób pierwszy krok.
Skontaktuj się ze mną.
Chętnie omówię wspólne działania.

Shop

Ready for action? My shop is full of tools and options of applying theory into practice. And since I'm always working on something new, please visit regularly, as new things will be coming up.

SPRAWDŹ CO JESZCZE MOGĘ CI ZAOFEROWAĆW moim sklepie czekają na Ciebie produkty związane z szeroko pojętym rozwojem. Idź i zobacz, co dobrego czeka na Ciebie.

Chciałam stworzyć taki kurs, na który
sama bym się zapisała. Tak zrobiłam,
bo wiem jak bardzo potrzebny jest mi
spokój, kiedy wokół dzieje się tyle, że
„nie ogarniam”, że wkrada się lęk, że
gubię azymut.

Chciałam stworzyć taki kurs, na który sama bym się zapisała. Tak zrobiłam, bo wiem jak bardzo potrzebny jest mi spokój, kiedy wokół dzieje się tyle, że „nie ogarniam”, że wkrada się lęk, że gubię azymut.

podkreslenie

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj