22 stycznia 2018
Mężczyźni z krwi i kości nie boją się kobiecości.

Obserwując różne ruchy społeczne w Polsce i na świecie dotyczące kobiet i kobiecości można wysnuć wniosek, że szykuje się zmiana albo raczej zmiana już trwa i powoli wychodzi na powierzchnie. 

Mężczyźni z krwi i kości nie boją się kobiecości

Ciekawe jest to, że kobiecość może być zjawiskiem zagrażającym i może wywoływać lęk. Czasem ten lęk pojawia się w nas samych, w nas kobietach, bo nie wiemy, jak się z nią obchodzić, jak z niej korzystać, jak ją pielęgnować. O tym kiedyś napiszę więcej. 

Czasem ten lęk budzi się również w mężczyznach, bo w obliczu siły, którą niesie w sobie kobiecość, mogą czuć się co najmniej nieswojo. Oczywiście perspektywa psychologiczna jest (jak zawsze) złożona i często nieuświadomiona. Na to jak przeżywamy i postrzegamy kobiecość i męskość ma wpływ wychowanie, religia, szkoły czyli otoczenie, które świadomie lub nie, przekazywało nam definicje jednego i drugiego. 

Zdarza się, że odczuwany przez mężczyzn lęk wywołuje zachowania wyśmiewające i poniżające kobiecość. Śmiem nawet twierdzić, że to niskie poczucie własnej wartości, które mają w sobie, jest katalizatorem działań blokujących przejawy kobiecości. Dlaczego? 

Przejawy siły, która jest immanentną cechą kobiety może budzić uśpione złudne przekonanie, że im więcej siły na zewnątrz czyli w kobiecie, tym mniej siły we mnie, mężczyźnie. I aż ciśnie się na usta stara prawda, że im ktoś bardziej akceptuje siebie, tym mniejszą ma potrzebę umniejszania innym, kimkolwiek ci inni są. Mężczyźni z krwi i kości nie boją się kobiecości. 

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

335234337_545656917643862_4170766463495436456_n
Jestem każda.
Jest nas dużo. W sobie samej jest mnie dużo. Jestem odważna i bojaźliwa. Jest ciepła i chłodna. Jestem spokojna i niespokojna. Jestem szczęśliwa i ...
Projekt-bez-tytulu-18
Chodź, opowiedz mi o tym.
„Okazywanie i odczuwanie miłości zależy od umiejętności bycia obecnym, uważnym, wyczulonym i czujnym wobec drugiej istoty ludzkiej. To spoiwo człow...
Projekt-bez-tytulu-16
Tańczyli długo i szczęśliwie.
Taniec od zawsze był dla mnie językiem, którym intuicyjnie mówiłam. Podobno jak byłam mała, to na imieninach wujków i cioć występowałam i właśnie t...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj