Umyliście dziś zęby? Warzywa zjedzone? Bieganie/pilates/spacer były?

A dobre słowo dla siebie i kogoś? A chwila zatrzymania była? A uważne wejście w rozmowę przy śniadaniu? A rozpoznanie emocji i jej nazwanie były?

Jest wyjście

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Coraz więcej w nas świadomości dotyczącej zdrowia fizycznego. Dbamy o ruch, dietę, sen. To naprawdę dobrze. Ale podbijam stawkę. Kolejny poziom to dbanie o zdrowie psychiczne. O naszą duszę, głowę i serce. O to, co w środku. O to, co stanowi o naszej równowadze i sprawności emocjonalnej.

O tym się mówi mniej i jeszcze wciąż włączając w to wstyd. A kto z Was się wstydzi, że idzie do dentysty albo laryngologa, albo ortopedy?
A kto się wstydzi, że chodzi na terapie? Coaching? Warsztaty? Kto ukrywa przed bliskimi, że sięgnął po pomoc? I to często robimy to dopiero jak już coś się rozwali.

A profilaktyka? Czyli zanim będzie ciężko? To też ważne. Bardzo. Bardzo. Ja i moje koleżanki oraz koledzy mamy teraz bardzo dużo pracy. Zapowiada się jej jeszcze więcej. Niestety, bo chciałabym mieć jej mniej. Chciałabym, żebyśmy jako jednostki, rodziny, zespoły, firmy, społeczności i państwa dbali o to wcześniej.

To tak jak z zębami, przeziębieniem, zwichniętym kolanem - lepiej żyć tak, żeby to się nie zdarzyło, ale kiedy już się zdarzy to ważne mieć przygotowane ciało tak, żeby sprawniej zdrowiało. Identycznie ze zdrowiem psychicznym.

I nie trzeba mieć milionów monet, żeby kupić pastę i myć zęby, żeby dbać o odporność, żeby dbać o elastyczność ścięgien, powięzi i mięśni. Nie trzeba milionów monet, żeby każdego jednego dnia wypisać 3 rzeczy za które MIMO WSZYSTKO możemy być wdzięczni i wdzięczne. Bzdura? Jednorazowo, to faktycznie nic nie zmieni (jak mycie zębów, zjedzenie brokułu czy zrobienie przysiadu), ale powtórzone 365 razy… potęga.

Bo wiecie… jest wyjście, zanim uwierzymy, że go nie ma.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

01.09.22
Na dobry start.
Droga młodzieży i drogie dzieci. Część z was dopiero dziś zaczyna przygodę. Część z was ją kontynuuje. Chcę Wam powiedzieć, coś co może już wiecie,...
b
Spojrzeć tam, gdzie odwracamy wzrok.
Carl Gustav Jung powiedział: Kompleks można pokonać tylko wówczas, gdy przeżyje się go w pełni. Jeżeli mamy się rozwinąć, musimy przyciągnąć do si...
298760100_632346298254067_2929342186895210773_n
Co z tym MLM?.
Zainspirowana bardzo dobrą najświeższą rozmową Martyny Wojciechowskiej z Joanną Przetakiewicz-Rooijens chciałam dziś o wolności finansowej. O swobo...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj