5 października 2021
Kochaj po całości.

Kiedy zaczęliśmy się spotykać nie wiedziałam, w którą stronę pójdziemy. Początki są takie nowe i lekkie, że nie myślisz o tym, co dalej. Od spotkania do spotkania, od rozmowy do rozmowy, od pocałunku do pocałunku. Na tym etapie jest prosto ukrywać zmarszczki, cellulit, brzuch.

Kochaj po całości

Kiedy nie mieszkacie razem, to nie ma porannych spotkań w łazience. Nie ma przebierania w sypialni. Nie ma zbierania bielizny z suszarki na balkonie owinięta jedynie w ręcznik. Widzi Cię umalowaną, ubraną, a jeśli rozebraną, to jesteś na to przygotowana. Widzi cię piękną, bo taką chcesz, żeby cię widział. Wiesz, co masz do ukrycia i robisz to po mistrzowsku, bo bardzo chcesz, żeby nie odkrył tego, czego sama się wstydzisz. Ukrywasz więc zmarszczki, cellulit, brzuch.

Za jakiś czas jedziecie na wakacje, na weekend, na chwile - przemykasz, ukrywasz i chowasz cellulit, zmarszczki i brzuch. Aż wreszcie zamieszkujecie razem i ukrywanie robi się trudniejsze, ale ciągle się starasz, bo na szali jest dużo… cellulit, zmarszczki i brzuch.

A potem pewnego dnia po latach przy kawie na śniadaniu rozmawiacie i mówisz, że boisz się czasem, że kiedyś zobaczy cię niedoskonałą. A on otulając słowa łykiem kawy mówi czule: „Ale kochanie ja widzę twoje zmarszczki, cellulit i brzuch. Widzę, bo patrzę na ciebie. Widzę w łazience, na plaży, w sypialni. Widzę i kocham, bo kocham ciebie. Kocham cellulit, zmarszczki i brzuch, bo to ty i twoja historia.”

Huk wypowiadanych przez niego słów i wrzask zupełnie bezużytecznych lat moich działań przebił tylko jeden dźwięk… dźwięk takiej myśli:

Tyle lat się bałam, że kiedy zobaczy mnie całą, to przestanę się mu podobać, że oceni, zostawi, odrzuci. Okazuje się, że to ja oceniałam, zostawiałam i odrzucałam cząstki siebie. A on? On kocha mnie w całości.

Zamiast zmarszczki, cellulit i brzuch możecie podstawić inne rzeczy: dziurawą przeszłość, zdradę, uzależnienie, bankructwa, choroby itd. Obszar inny, ale wewnętrzna praca ta sama. Zadanie jest jedno dla nas wszystkich: pokochać siebie w całości.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj