Boże Ciało to święto adoracji, czyli oddawania czci, uwielbienia, uwagi Ciału Chrystusa ale nie ciału takiemu jak nasze, tylko ciału które transformowało w chleb i wino. Całe to świętowanie jest osadzone na wierze, że coś ludzkiego zmieniło się w coś boskiego i jednocześnie zostało z ludźmi na ziemi jako dowód bliskości Boga i ludzi. Gdyby tak wyabstrahować czysto religijne elementy tej celebracji, to najbardziej intrygują mnie tutaj trzy rzeczy.

Dobre Boże Ciało

Po pierwsze wiara w moc transformacji. Zastanawiam się, że skoro potrafimy robić to w takie dni, to może potrafilibyśmy robić to częściej w życiu. Może uwierzylibyśmy, że potrafimy się zmieniać w kierunku „boskości” czyli metaforycznego bycia lepszymi dla siebie i dla innych. Może uwierzylibyśmy też, że inni potrafią się zmieniać a my potrafimy pozwolić im na tę zmianę, choć nie zawsze wygodną. Może?

A po drugie zastanawia mnie ta wspaniała umiejętność adoracji, uczczenia i uważności kogoś/czegoś. Gdyby tak raz w roku przez jakiś jeden cały czwartek adorować, uhonorować, uczcić wybrane 3 osoby albo na początek choćby jedną.

A trzeci aspekt, który nie wypływa wprost z chrześcijańskiej soczewki tego święta, ale jednak wybrzmiewa w jego nazwie to słowo „ciało”. Gdyby tak ukochać ciała, które mamy my i które mają inni. Adorować je, czcić i świętować a w ramach tego dać też ludziom wolność obchodzenia się ze swoimi ciałami, tak jak chcą. Skoro ciała to nasze domy, to po co pchać się komuś do domu, do którego nikt nas nie zaprasza?

Pisze to jako kobieta, o której ciele chcieliby decydować decydenci, którym nie dałam nigdy żadnego upoważnienia. Może zamiast zakazów i nakazów czerpiąc inspiracje z dziś, uczczono by ciała kobiet, które mają moc transformacji - czegoś niewidocznego w człowieka - niezależnie od tego, czy z tej mocy wybierają skorzystać czy też zupełnie nie. Może to by było dobre Boże Ciało, gdyby kobietom spokój dało?

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj