Śmieci. Po pierwsze zdążyłam je wynieść zanim przyszli goście. A po drugie, to chciałabym żebyśmy mieli i miały taką łatwość segregowania przekonań i wyrzucania do recyklingu tych, którym potrzebne jest nowe życie, podobnie jak robimy ze śmieciami.
Szczególnie to ważne w kontekście odwagi, o którą jestem pytana najczęściej. Jak być odważnym/odważną? Zawsze mówię „odważając się” a dziś dodam: uważać na to, co, jak i kiedy się myśli.
Bo jak mówi Ghandi:
Twoje przekonania stają się twoimi myślami.
Twoje myśli stają się twoimi słowami.
Słowa stają się twoimi działaniami.
Działania stają się twoimi nawykami.
Nawyki stają się twoimi wartościami.
Wartości przesądzają o twoim losie.
To może się wydawać niewinne a może nawet infantylne, ale wyobraźmy sobie, jak mógłby wyglądać nasz świat, gdybyśmy wszystkie ograniczające przekonania potrafili zmienić na ten bardziej wspierające. I nie mam na myśli tutaj toksycznego pozytywizmu, o którym opowiada wspaniała dr Susan David, ale o równoważenie przekonań blokujących tymi, które pomagają nam żyć lepiej, radośniej i zdrowiej.
Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.