13 maja 2019
Być jak ocean.

Oceany są położone niżej niż rzeki ale się tym totalnie nie przejmują, bo i tak te wszystkie rzeki prędzej czy później do nich wpadają. Tych słów Dr. Wayne W. Dyer użył w jednym ze swoich wykładów, żeby wytłumaczyć ideę skromności. Albo nawet lepszym słowem będzie słowo: pokory.

Być jak ocean

„Being humble”, bo to o to chodzi, w świecie rozwoju osobistego to temat rzeka… a powinien być temat ocean. 

Myślę w sumie, że w każdym zawodzie, w którym coś się przekazuje innym, albo czegoś innych uczy, albo innym się pomaga, można z łatwością dwulatka wpaść w pułapkę samozajebistości w stylu: Ja mam coś czego nie macie wy i ja wam to dam, wy biedni. Powodów takiego stanu rzeczy jest pewnie wiele. I strasznie mi się już spać chce i nie dam rady pomyśleć z Wami, co to za powody ale… dziś jestem po warsztatach z osobą, która z powodzeniem mogłaby nosić nos zadarty wysoko a tego nie robiła. Co więcej brak zadartego nosa, ego i co tam jeszcze sprawił, że więcej się nauczyłam, więcej zrozumiałam, więcej chłonęłam. Czułam się we wspólnej podróży. 

To identycznie jak z profesorem Kępińskim - legendą psychiatrii. Jeden z jego pacjentów powiedział o nim tak:

„Był równorzędnym partnerem tych „podróży w głąb mojej duszy”. Ja czułem się jego przewodnikiem, bo to było moje wnętrze, nie jego. Poruszaliśmy się, jak gdyby to była wyprawa grotołazów do niezbadanego, podziemnego labiryntu. Ja szedłem pierwszy i mówiłem, co widzę. Jednocześnie czułem się asekurowany przez postępującego za mną krok za krokiem profesora.”.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

18.06-1
Spark in the dark.
Dziś w ramach cyklu spotkań (po)wolna sobota w Pałacu Potockich w Krakowie, niejaka wspaniała Aga Kozak zapytywała mnie o wiele rzeczy. Jeden z wąt...
17.06
Przeprosiny.
Dziś prowadziłam warsztaty podczas których wywiązała się dobrrrrra dyskusja o przepraszaniu. Cóż to jest za kompetencja. O panie!
Bez-tytulu
Sukienkowatość.
Łazienkowe selfie modowe z Paryża. Musicie wiedzieć (nic nie musicie ale ten zwrot jakiś taki ładny), że ja baaaaaaaaardzo długo w swoim życiu nie ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj