10 października 2017
Zmieńmy "jakoś" na "jakość".

Dziś Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego i będzie o tym właśnie. Moje nazwisko zobowiązuje, więc zacznę od inspirującego zdania z ujęciem metaforycznym, żeby nie powiedzieć atmosferycznym: Życie jest jak pogoda ;)

Zmieńmy „jakoś” na „jakość”

Z pogodą jest tak, że raz jest miło i ciepło, raz zimno i deszczowo, raz znowu mroźnie jak cholera a raz upalnie bez jednej chmurki. Do każdej pogody staramy się ubrać odpowiednio, żeby nas ono chroniło albo dawało ulgę. Rozbieramy albo ubieramy się w zależności od tego, co się dzieje dookoła, jaka to pora roku i jaki kraj.

Tak samo można pomyśleć o zdrowiu psychicznym. Że do różnych momentów naszego życia dobrze jest się adekwatnie „ubrać”. Raz będziemy potrzebować otulenia a raz zupełnej swobody i lekkości, raz otarcia łez a raz rozbawienia, raz pobycia w smutku a raz w złości i frustracji.

I ciekawe jest to, że nikt się nie dziwi, że przed zimą idziemy kupić szalik, czapkę i buty, a kiedy zmarzniemy to szukamy jeszcze cieplejszych ubrań albo bierzemy gorący prysznic, albo pijemy wodę z imbirem. Profilaktyka jest wszem i wobec nam zachwalana. Przepisy na przetrwanie zimna mnożą się i mnożą: gorące napoje, wzmacniające suplementy czy dodatkowa porcja witamin dostępne w internetach, magazynowych reklamach czy kawiarniach.

A jednak ludzie dziwią się, kiedy po trudnym odejściu z pracy albo rozwodzie, albo śmierci kogoś bliskiego sięgamy po zewnętrzną pomoc. Często wiele osób się w ogóle nie przyznaje, że korzysta z terapii, bo „co ludzie powiedzą”. Wciąż jeszcze istnieje stygma, że taka osoba „nie radzi sobie z życiem”. 

Ależ ona właśnie sobie radzi, bo nie hołduje powiedzeniu „jakoś to będzie” tylko bierze odpowiedzialność za to „jakoś” i robi z tego życia, które ma: JAKOŚĆ.

Ludzie, moi drodzy ludzie, my wszyscy ludzie pamiętajmy, że… terapia czy wszelkie inne formy wsparcia psychicznego są jak ubrania, które nam pomagają przejść zdrowo przez życie. Chronią, wzmacniają, otulają. Żeby się nie przeziębić albo nie przegrzać i zasłabnąć, budujemy świadomość siebie a dzięki temu dokonujemy trafniejszych wyborów, rozumiemy emocje własne i innych, mamy ze sobą kontakt, mniej wpadamy w pułapki czy schematy. Mamy w sobie więcej wolności i... pogody ducha.

I tego nam życzę dziś i na zawsze - adekwatnego ubioru do pogody ducha 

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj