13 listopada 2022
Ze złością mi do twarzy.

„Tam gdzie jest złość, tam zawsze pod spodem jest ból.” Eckhart Tolle. Praca własna ze złością jest złożona. Po pierwsze wymaga konfrontacji przekonań, w które ubraliśmy złość. Czyli czego się nauczyliśmy wprost albo niewprost w domu, w szkole, w kościele, na ulicy czy stadionie. Po drugie wymaga od nas oswojenia ognia, który złość ze sobą przynosi. Po trzecie zintegrowania tej części siebie, która raz dostrzeżona, odejść nie chce i słusznie. 

Ze złością mi do twarzy

Brené Brown mówi, że złość jest o granicach. Że informuje nas, że my sami albo ktoś je przekroczył. Czasem dzieje się to w obliczu czyjegoś zachowania, czyjejś wypowiedzi, czyjejś emocji. Czasem uruchamia się złość na nas samych. Jakiekolwiek źródło by to nie było, oswojenie złości to potęga. Każda emocja jest ważna ale złość z racji tego, że ma kiepski PR stoi na końcu listy do oswojenia. A złość to wskazówka, bez której żyje się nam trochę jak w głuszy. Słyszymy gdzieś daleko coś. Widzimy jakieś przyciemnione światło. Dopiero złość nam wyostrza widzenie i słyszenie, bo złość to mapa… mapa naszego terytorium. Szkoda chować taką mapę, bo bez niej trudno się połapać, gdzie co leży. Złość ratuje. Złość broni. Złość chroni. Znamy już tak wiele sposobów na tłumienie złości. Teraz czas nauczyć się nowych sposobów na życie ze złością.  
 
Bo jak mówi Bessel van ser Kolk w książce „The Body Keeps the Score” - ciało prowadzi rejestr tłumionych emocji. I prędzej czy później przyjdzie do nas rachunek. Nie warto więc odkładać złości na później, bo ona odłożona nie znika, odkłada się w nas. W naszym ciele, na naszej twarzy, w naszych organach. Ile my potrafimy emocji pomieścić na twarzy, zamrozić, wytrzymać, zmieścić, zgromadzić…? 
 
Bo pamiętajmy, że złość piękności NIE szkodzi. Złość w ogóle nie jest o pięknie czy brzydocie. Złość jest o prawdzie a z prawdą każdemu będzie do twarzy.  
 
Zapraszam was:  
1. Na cudowną rozmowę z Anetą z Facemodeling Academy Aneta Hregorowicz-Gorlo o tym jak nasza twarz z nami odczuwa, jakim jest pamiętnikiem i płótnem.  
2. Mój odcinek na YT w cyklu „Emocje Kocham i Rozumiem” o złości.  
5. I na rozmowę na kanale u Magdy Mołek, o złości właśnie. 

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

BLOG-Odwaznym-i-odwazna-sie-bywa
Odważnym i odważną się bywa.
Koloseum, zwane również Amfiteatrem Flawiuszów, ma dla mnie szczególne znaczenie. Kiedy odłączę potężny kawałek brutalnej historii i zostanę przy r...
BLOG-O-radosci-zycia.-O-lekkosci
O radości życia. O lekkości.
Ostatni weekend spędziłam we Włoszech. Co to był za czas. Jedzenie… sztos. Wino… sztos. Pogoda… sztos. Towarzystwo… sztos. Włochy są o przyjemności...
BLOG-Odkladanie-„smierci-na-pozniej-jest-bardzo-necaca-wizja
Odkładanie „śmierci” na później jest bardzo nęcącą wizją.
Jak mówi Oprah Winfrey „Możemy w życiu mieć wszystko, ale nie wszystko na raz”. Zmieniają nam się te tożsamości, w zależności od tego, co i kiedy j...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj