Od najpierwszego szkolenia coachingowego czy szkoły coachingu, którą postanowiłam zacząć a nawet skończyć mówili nam - zaczynamy od wartości, bo trzeba wiedzieć, co dla klienta jest najważniejsze. On musi wiedzieć no i my też, żeby za nim podążać.

Wartości..

Dobra. Wiem. Wartości. Ważne. Robię. Pytam. Są. Ale... Choć racjonalnie rozumiałam to długo nie czułam dlaczego aż takie są ważne.

Już wiem. Już rozumiem. Już czuję. Już od jakiegoś czasu. Ufff.

Pomagają, kiedy nie wiemy jak się zachować, co wybrać, jak odpowiedzieć, jaką decyzję podjąć, co powiedzieć, odmówić czy się zgodzić.

I wszystko fajnie tylko wiedząc to, czasem wkurzam się, że jedną z moich jest ODWAGA.

Pffff... bo np. dziś w (cudooooownej) strefie ciszy w pociągu mój współtowarzysz rozmawiał namiętnie z kolegą obok siedzącym a potem przez telefon jeszcze równie intensywnie i głośno.

I mój wewnętrzny monolog wyglądał mniej więcej tak:
"Nie, no spoko przecież nie jest aż tak głośno. Wytrzymam. Luz. Oj tam nie będę zwracać uwagi aż nie będzie tak naprawdę głośno. Wtedy zwrócę. A może mu się przykro zrobi. Może to coś ważnego i musi. No zdarza się. Nie chcę wyjść na królową ciszy, bo przecież to takie ważne, żeby zupełnie obcy ktoś i jego kolega mnie lubili".

No i niestety oprócz tego soczystego monologu wewnętrznego przypomniałam sobie o tej odwadze całej i wartościach, i życiu zgodnym z nimi.

Zastanowiłam się, czy wyżej jest dla mnie w hierarchii wartości "bycie lubianą" czy odwaga. No więc...

Zwróciłam temu panu uwagę, w jakim wagonie jesteśmy i jakie tu panują zasady.

Uffff i żyję. I nawet się nie obraził.

 

PS A dla wtajemniczonych w model The Daring Way™, to sekcja tanich miejsc się kłania.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj