No będę poszerzać definicje odwagi. Będę dudnić, że są jej różne odmiany. Niektóre są bardziej spektakularne i głośne a inne odbywają się w ciszy i cieniu ale odwaga to odwaga, bo i ta duża i ta mała, głośna czy cicha, radosna czy smutna, to trzy elementy:

  • ryzyko
  • niepewność
  • emocje.
Poznawanie siebie to odwaga

Kiedy na warsztatach pytam o skojarzenia z odwagą, to chyba najczęściej dostaje odpowiedzi z kategorii: podróże. Odwagę przypisujemy odkrywcom nowych lądów, źródeł, szczytów. I to jest odwaga. Racja. 
Odwagę podziwiamy w podróżach dookoła świata z jednym plecakiem. I to jest odwaga. Racja. 
Odwaga nazywamy schodzenie do najgłębszych jaskiń świata. I to jest odwaga. Racja racja racja. 

Ale.... dziś przeczytałam w internatach (cytat z Wycinki w termosie), coś co chodziło mi po głowie dzień i noc, dzień i noc, dzień i noc. 

Jeśli marzysz o odważnej przygodzie, przypływie adrenaliny, ekscytujących odkryciach, niezapomnianych doznaniach, to wybierz się w podróż... w głąb siebie. 

Dodam z doświadczeń własnych, ale też przeżyć osób, których jako psycholog jestem świadkiem, że ta podróż w głąb, to może również być niezła jazda - prawie jak ta narciarska Andrzeja Bargiela, kręta i wąska jak jaskinie eksplorowane przez Krzysztofa Starnawskiego lub walka z zimnem i dystansem kanału La Manche Gertrudy Ederle. 

Poznawanie siebie to ryzyko, niepewność i tony emocji. A to moi drodzy jak pamiętacie z początku tego wpisu, to właśnie jest odwaga.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

Joanna-Chmura-28.07.23
Siostro, siostro jedziesz ostro!.
Chciałabym dzisiaj o kibicowaniu dwa słowa. Oprócz sportu i muzyki to niełatwo nam jest się nauczyć tej umiejętności, bo bycie kibicem w życiu codz...
23.07.23
Feel, deal, heal i...
Mówi się, że w pracy wewnętrznej ważne są trzy kroki: feel, deal, heal. Czyli poczuj, zmierz się z tym a na końcu ulecz. Choć uleczenie to też pocz...
19.07
A co jeśli...
Co robisz kiedy się boisz? Kiedy jak sieć zarzucona do wody, z łatwością łapiesz myśli, które budują niepokój? A co jeśli stracę prace? A co jeśli ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj