Wieeeeeeeleeeeee milionów razy (wiadomo, że mniej, ale inne liczby brzmią mniej dramatycznie) pytano mnie o triki na emocje. Hackerskie sposoby radzenia sobie z nimi. Nie ma. Nieeeee maaaaaa. Nie ma nic bardziej seksownego dla emocji niż:

  1. Świadomość, że były, są i będą
  2. Oddech
  3. Puszczanie emocji
O oddychaniu

Szukam całe życie zawodowe innych, nieznanych sposobów na te emocje całe, ale okazuje się, że tu chodzi o prostotę. Klasykę. Organiczne zauważanie. Bycie z nimi.

Więc dziś, za każdym razem. Kaaaaaaażdym jednym razem, kiedy poczujecie lęk i inne cuda, to nie spychać ich. Nie udawać, że ich nie ma. Nie tłumić.

Nazywać: to jest lęk, to niepokój, to radość, to smutek, to duma. A potem odczytać info, które przynosi: mogę być spokojna/y, mam na coś uważać, mam się z czego cieszyć.

A potem je puścić! Tak. Puścić emocje. Nie trzymać ich w sobie podsycając powtarzanymi w kółko zdaniami.

Aha... Tłumienie emocji zbiera swoje żniwo. Albo od razu albo po czasie. Napięte ciała. Kłótnie i obwinianie. Chore ciała. Chore relacje.

Z emocjami nie ma żartów. Trzeba na nie zrobić miejsce. Na ten kołtunek.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj