15 kwietnia 2019
Moralności? Srości, pierdości.

Sułtan Brunei już pewnie wiecie co nakazał. Od 3 kwietnia będzie karał śmiercią "za homoseksualizm". A dokładniej to będzie kamieniował. Mamy rok 2019. Koleś ma tony ropy. My mamy oburzenie. On ma to w nosie. Ja nie mam.

Moralności? Srości, pierdości

Jakiś czas temu napisałam post o LGBT i w jednym z komentarzy pojawił się argument "moralności". Komentarz mniej więcej brzmiał tak: "Problem polega na tym, co mówi Jezus na temat niemoralności."

Są takie soczewki, które widzą LGBT jako kwestie moralności. Moja pierwsza szalenie elokwentna myśl, którą mam ochotę wypowiedzieć w takich momentach, brzmi mniej więcej tak: Moralności? Srości, pierdości.

Myślę, że zasłanianie się argumentami o moralności, to może być taka poznawcza wygoda po prostu. Wygoda niedostrzegania, że między 0 a 1 jest milion opcji. Że między czarnym a białym jest cała gama kolorów. Cały czas próbuję to zrozumieć i jakoś nie mogę. To dla mnie wygląda trochę jak takie zasłanianie się zestawem praw, które nie uwzględniają najważniejszego prawa na świecie - Kochaj bliźniego swego jak siebie samego. Albo jeszcze innego: Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. 

A może logika jest inna. Bo może to pokazuje właśnie aktualną prawdę o nas. Prawdę o nas ludziach, że nie kochając siebie samych, nie potrafimy pokochać innych. Gdybyśmy siebie kochali, akceptowali, uwielbiali, to zestawianie się z kimś na zewnątrz nie byłoby potrzebne. Ba, nawet byłoby trochę bez sensu, bo punkt odniesienia "ja lepszy - on gorszy" przestałby mieć rację bytu. 

Więc apeluję do wszystkich tych od moralności. Może najpierw tak po ludzku więcej miłości? Do siebie. Siebie samych. Potem można oceniać innych. Choć wtedy to już nie będzie potrzebne, bo zgodnie z pięknym przesłaniem miłości: "W tobie widzę siebie" - zobaczymy w LGBT miłość.

A potem to już jest prosta droga, bo jak mawiał dr Dyer:

Kiedy zmienisz sposób patrzenia na świat, świat na który patrzysz się zmieni.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

01.09.22
Na dobry start.
Droga młodzieży i drogie dzieci. Część z was dopiero dziś zaczyna przygodę. Część z was ją kontynuuje. Chcę Wam powiedzieć, coś co może już wiecie,...
b
Spojrzeć tam, gdzie odwracamy wzrok.
Carl Gustav Jung powiedział: Kompleks można pokonać tylko wówczas, gdy przeżyje się go w pełni. Jeżeli mamy się rozwinąć, musimy przyciągnąć do si...
298760100_632346298254067_2929342186895210773_n
Co z tym MLM?.
Zainspirowana bardzo dobrą najświeższą rozmową Martyny Wojciechowskiej z Joanną Przetakiewicz-Rooijens chciałam dziś o wolności finansowej. O swobo...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj