Podobno imię Joanna patrząc na łacińskie jego korzenie znaczyło: Bóg jest łaskawy albo Dar od Boga. No, nie będę się sprzeczać, bo trzeba przeszłości oddać szacunek i skoro tak się definiuje to imię, to przyjmuję z godnościommm ;)

Miałam być Natalią

Miałam być Natalią ale zostałam Joanną. To pewnie nawet lepiej. Natalię mam w backupie, gdyby co. Jak wiecie imię Joanna daje wiele możliwości. Asia, Aśka, Joasia, Joanna, Asiulek, Asieńka. No widzicie. Milion. A jak do tego dodać angielskie opcje to mamy pierdylion (realne przykłady z mojego zagranicznego obcowania):

 • Dżoł the blond one (bo była ze mną jeszcze koleżanka brunetka Joanna) ;)
 • Dżejdżej
 • Dżoanna Śmura
 • Dżoł
 • Asza
 • Ejzia

No trochę tego jest. W ogóle imieniny to taki ciekawy koncept socjo-społeczny. Świętujemy nadane zewnętrznie imię, z którym się utożsamiamy i spoko. Rozumiem. Takie logo. Taki brand. Ale do brzegu. Do brzegu. Płynę. Płynę. Chodzi o to, że dostałam sto lat temu na imieniny książkę „Dary niedoskonałości” autorstwa dr Brené Brown, która wywróciła Joannę i Natalię we mnie już pierwszymi słowami tej książki. Niewinna w wielkości ale boleśnie prawdziwa w doniosłości. To książka dla tych, którzy wikłają się w fantazje szukania akceptacji siebie samych w czymś zewnętrznym. Trąbię o tym na prawo i na lewo, więc wybaczcie, jeśli już słyszeliście ale to jest lektura obowiązkowa dla wszystkich. Nie tylko Joanny czy Natalii. Podzielona na rozdziały przywaliła stroną po stronie prosto w me serce.

Potęga miłości i przynależności (serio, pierwszy rozdział?! I już uderza w mój największy lęk). A potem 10 wskazówek, z których każda brzmiała jak obca planeta:

 1. Autentyczność (ja długo nawet nie wiedziałam jak się pisze to słowo)
 2. Życzliwość dla siebie (nie tylko nie wiedziałam przez jakie ż się to pisze, ale nawet nie wiedziałam przez jakie ż się je żyje i nie zbliżałam do tego słowa, bo wydawało mi się zarezerwowane dla słabeuszy)
 3. Odpuszczanie tłumienia emocji (odpuszczanie? Za żadne skarby. Żeby bolało?!)
 4. Wdzięczność i radość (kto ma na to czas w dorosłości?!)
 5. Intuicja i wiara (a co to ma wspólnego z nauką się pytam?)
 6. Kreatywność (skończyłam na plastyce w 8 klasie z wspaniałą skądinąd Panią Moskwą)
 7. Zabawa i odpoczynek (ja nie miałam czasu czytać tej książki a co dopiero szukać miejsca na zabawę)
 8. Spokój (reallyyyyy?!)
 9. Praca pełna sensu (dobra, tu może jest jakiś sens w tym rozdziale)
 10. Śmiech, taniec, muzyka (nie zdążyłam doczytać pierwszym razem, bo szukałam sensu w pracy).

No ale ta książka a potem jej kolejne nie dawały mi spokoju, więc wracałam do niej pokornie jeszcze sto razy. Powoli zaczynałam kumać, o co chodzi i, że może jednak jest w tym wszystkim jakaś prawdziwa prawda... aplikowalna na życie doczesne i wieczne amen. Nie wiem, kiedy są imieniny Brené ale życzyłabym jej w ten dzień odwagi wpuszczania ludzi w trąbę powietrzną przekonań, z której wychodzą lepszą Joanną, lepszą Natalią a nawet Aleksandrą (tak, moje trzecie imię ;))

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

Joanna-Chmura-28.07.23
Siostro, siostro jedziesz ostro!.
Chciałabym dzisiaj o kibicowaniu dwa słowa. Oprócz sportu i muzyki to niełatwo nam jest się nauczyć tej umiejętności, bo bycie kibicem w życiu codz...
23.07.23
Feel, deal, heal i...
Mówi się, że w pracy wewnętrznej ważne są trzy kroki: feel, deal, heal. Czyli poczuj, zmierz się z tym a na końcu ulecz. Choć uleczenie to też pocz...
19.07
A co jeśli...
Co robisz kiedy się boisz? Kiedy jak sieć zarzucona do wody, z łatwością łapiesz myśli, które budują niepokój? A co jeśli stracę prace? A co jeśli ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj