12 listopada 2021
Krąg wsparcia siostrzanego.

Na tegorocznym TEDx SGH wysłuchałam m.in. wykładu Marty Majchrzak o siostrzeństwie.

Zaczęłam się zastanawiać, co to właściwie dla mnie znaczy. Siostrę rodzoną mam, więc ten aspekt kumam, ale co znaczy być siostrą dla kogoś, z kim nie mam więzów krwi. Czy da się być siostrą z wyboru? Jeśli tak, to co jest tego przejawem? Jak to się robi? Co my kobiety możemy sobie dawać? Jak siebie wspierać? Jak pomagać?

Krąg wsparcia siostrzanego

Zanim jednak powiemy sobie „jak” to najpierw „dlaczego”. Jakiś spory czas temu byłam na warsztatach pracy z ciałem i tam z 4 dni aż połowę poświęciłyśmy na przepracowanie różnych trudnych sytuacji, których współautorami byli mężczyźni, aż w pewnym momencie, dzięki odwadze jednej z dziewczyn otworzyłyśmy bramę krzywd wyrządzanych przez kobiety kobietom. Ile łez tam się wylało, ile złości, gniewu, żalu i prawdy o tym, że my też potrafimy dla siebie być okrutne. To było ze 4 lata temu i do dziś pamiętam zaskoczenie w jakim byłam uświadamiając sobie, że tu chodzi o człowieka - a nie tylko mężczyznę - który powodowany różnymi motywami nie radząc sobie ze swoim wnętrzem, przerzuca na zewnątrz. Więc krzywdę możemy sobie i my kobiety wyrządzać.

Jak to zrobić, żeby w świecie w którym krzywd i tak jest sporo, nie wyrządzać dodatkowych innym kobietom? Kluczem jest samoświadomość. Budowanie świadomości tego kim jestem, jak się sobą stałam i co mnie blokuje to potężna wiedza. Dlatego przejawem siostrzeństwa będzie dbanie o rozwijanie świadomości i zabieranie waszych koleżanek, sióstr, kuzynek, przyjaciółek, ciotek, mam, babć na warsztaty, szkolenia, ceremonie czy kręgi - byle budować świadomość. To nasza siła.

Dlaczego to takie ważne?

- Żeby wiedzieć, że jeśli oceniam inną kobietę, to robię to, bo sama się boję oceny.
- Jeśli jestem opryskliwa na sali porodowej dla kobiety, która rodzi, to być może wyrzucam na nią swój ból rany zadanej przez kogoś innego.
- Jeśli komentuję inne mamy w SM mówiąc jak bardzo są do dupy, to może dlatego, że sama wątpię w swoje kompetencje matczyne.
- Jeśli nie staję w obronie koleżanki z pracy, kiedy pada seksistowski komentarz, to może tak bardzo boję się odrzucenia, że odrzucam pierwsza, aby tylko przynależeć.
- Jeśli plotkuję to może robię to, bo nie mam odwagi powiedzieć komuś coś wprost, a obmawianie czyni mnie „popularną”.
- Za każdym zachowaniem stoi przyczyna. Ale tych odkryć nie zrobimy bez samoświadomości.

Poza tym na odkryciach się nie kończy. Bo potem te uświadomione mechanizmy trzeba odplątać, porzucić i stworzyć nowe sposoby bycia. A do tego trzeba czasu, narzędzi i wsparcia. I tak zamyka i otwiera się jednocześnie krąg wsparcia siostrzanego. Więc dziewczyny, weźmy się za siostrzane ręce a potem tymi samymi rękoma zdzierajmy warstwy nieświadomości własnej i innych na rzecz wewnętrznej wolności, która prowadzi do miłości.

Sam ten świat się nie zmieni. My go zmienimy. Zmienimy od środka. Od środka każdej z nas. Więc dziś znajdźcie choć jedną „siostrę z wyboru” i zapiszcie się na kurs, szkolenie, warsztat. Przeczytajcie wspólnie książkę, która otwiera oczy. Pomedytujcie razem albo chociaż idźcie na spacer. I jak już oswoicie się z jedną siostrą, idźcie po następną i następną, i następną aż nie będzie żadnej z nas samotnej. Bo Siła Sióstr to potęga, o jakiej świat zapomniał. Przypomnijmy mu.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj