9 marca 2020
Kłótnie w relacjach.

To miało pójść do takiego wywiadu, ale coś tam, coś tam,  coś tam się potoczyło inaczej. Więc dziele się tu.

Kłótnie w relacjach romantycznych czy w ogóle relacjach, to dla mnie kraina niezwykłości. Tyle tam niewiadomych, strachów, odkryć, lęków, emocji, niepewności, ryzyka i tyyyyyle pytań. Na wiele z nich kompletnie nie znam odpowiedzi. Ba! Na większość nie znam. Ale na te...

Kłótnie w relacjach

Czy kłótnie można jakoś zaklasyfikować? Opisać ich rodzaje?
Kłótnie mogłabym podzielić na te, które są produktywne, czyli na te, z których coś wynika, jest jakaś lekcja, wnioski, nowe ustalenia oraz nieproduktywne i na te, które nie wnoszą nic nowego, nie pomagają, nie sprawiają, że danej parze żyje się lepiej, łatwiej. Ona zatruwają nasze relacje. Nie prowadzą w dobrą stronę.

Jak dobrze się kłócić?
Właśnie tak, dobrze. Mądrze. Mieć z tyłu głowy, że ta kłótnia ma nam służyć, ma pomóc- trochę jak burza oczyścić atmosferę, być bodźcem do zmiany, poruszyć nas. Dobrze to znaczy też z szacunkiem, otwartością i … najważniejsze: ciekawością. Ciekawością znaczeń, interpretacji, hipotez.

Dochodzenie do kompromisu? Czy tego można się nauczyć?
Nie wiem czy kompromis to zawsze najlepsze wyjście - myślę, że kluczowe w rozmowach/kłótniach jest poznanie wzajemnych potrzeb i znalezienie odpowiedzi na nie. Czyli jak możemy spełnić Twoją potrzebę a jak tę moją? Może raz będzie tak jak ty chcesz a raz tak jak ja? Bycie w związku to ciągły taniec między stawianiem granic a odpuszczaniem.

Z czego biorą się kłótnie?
Z bardzo wielu rzeczy - najczęściej z niezaspokojonych potrzeb, o których nie wiemy, o których wiemy albo nie mówimy, albo o których wiemy, mówimy a druga strona ich nie pomaga spełnić. Mogą też brać się oczywiście z dominacji drugiej strony ale tu znowu chodzi o brak równowagi w adresowaniu potrzeb. One mogą też się brać z kreowania scenariuszy w naszych głowach na podstawie zaledwie 1-2 faktów. Robimy całą masę założeń, bo spodziewamy się, co ta druga strona zrobi, powie albo ma na myśli. Robimy założenia zamiast dopytać z ciekawością. Idziemy na skróty a często na manowce.

Co z parami, które mówią, że my się nigdy nie kłócimy?
Ja się martwię takimi parami. Kłótnia nie musi wyglądać jak scena z Penelope Cruz w Vicki Chrisitna Barcelona, ona może mieć format spokojnej rozmowy, której oczywiście towarzyszą emocje, ale która ma coś wyjaśnić, pomóc zrozumieć, oczywiście napięcie - jeśli to od czasu do czasu się nie dzieje, to warto zapytać, czy nam na sobie jeszcze zależy - kłótnie to energia, a jak jest energia to jest życie.

Czy należy się bać kłótni?
Tylko wtedy kiedy nie wiemy, jak się z nimi obchodzić, bo kłótnie są potrzebne i są pro-rozwojowe, tylko jak ze wszystkim potrzebują odpowiednich warunków, odpowiedniego sposobu ich przeprowadzania: szacunku, otwartości, dobrych intencji i gotowości odczuwania trudnych i nieprzyjemnych emocji.

Jak można uniknąć sporów w małżeństwie?
Nie wiem czy można, nawet nie wiem, czy trzeba - można je minimalizować, czyli niech nie będą takie częste, ale poza tym to niech się wydarzają. Można minimalizować ich częstotliwość poprzez bycie jak najbardziej precyzyjne opisywanie tego, co czujemy, czego potrzebujemy i co możemy dać od siebie.

Generalnie kłótnie to chyba są jak przyprawy, dodają smaku.

 

PS Zdjęcie poglądowe po kłótni (zrobione od razu, dzień po, dwa dni po, tydzień po lub z nowym partnerem ;)) 

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj