25 kwietnia 2023
Jaki jest składnik szczęśliwego życia?.

Natchnęła mnie do tego wpisu Esther Perel - guru relacji. Skoro tu jesteście, to interesuje Was świat rozwoju osobistego. I wiemy, że coraz więcej się mówi o relacjach romantycznych. Jak się zaczynają, jak trwają, jak kończą. A mało, za mało moim zdaniem, o przyjaźni. O tym, jak się zaczyna, jak trwa i jak kończy.

Jaki jest składnik szczęśliwego życia?

Przyjaźń to super istotny składnik szczęśliwego życia. „Posiadanie” tej jednej albo więcej osób, z którymi możemy porozmawiać o wszystkim, wspólnie cieszyć, wspólnie smucić. To te relacje które dają nam poczucie bezpieczeństwa, spokoju, radości. Ci i te z nas, którzy mają takie osoby, mają cudownie. Ale… są też takie momenty w naszym życiu, w których tych relacji już nie ma albo właśnie się kończą.

Czasem dzieje się to organicznie. Czasem tragicznie, bo w wypadku. Czasem łagodnie. Czasem burzowo. Czasem cholernie boleśnie. A czasem łagodnie i czule. Tak czy siak podobnie jak w tych romantycznych relacjach przeżywamy je równie boleśnie. Ale o tym się nie mówi tak dużo. Kiedy kończy się relacja, która była pełna przyjaźni, to czujemy jakby część z nas również umierała. Im jesteśmy starsi, tym może nam być trudniej zawierać nowe przyjaźnie. W dzieciństwie i nastoletniości ciągle poznajemy nowe osoby, rotują nam znajomi, zmieniają przyjaciele. Ale z wiekiem wydaje się jakby obszar przyjaźni się zawężał, kurczył, ważył mniej. Być może to tylko przekonanie a być może tak jest. Tak czy siak chciałabym przypomnieć, że przyjaźnie można zawrzeć w każdym wieku. Warunkiem jest otwartość, odwaga i czujność, bo w każdym wieku przyjaźnie mogą się skończyć, jeśli o nie nie dbamy. Tak jak miłość romantyczna potrzebuje uwagi, bliskości, intymności i dobrej komunikacji - tak i przyjaźń z nimi rozkwita.

Jest coraz więcej warsztatów, szkoleń i wykładów dla par romantycznych, dla związków, dla rodziców itp. i to jest super. Marzą mi się szkolenia, warsztaty i wykłady dla przyjaciół. Żebyśmy mieli przestrzeń, czas i możliwość dbanie o tę część naszego życia.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

9.04.23
Każda śmierć rodzi coś nowego.
Tradycja trzech dni: osądzania, śmierci, narodzin to coś, co znamy nie tylko z religii katolickiej. To pewien cykl powtarzający się nam wielokrotni...
26.03.23
Wędruję do siebie różnymi drogami.
Bardzo często jestem pytana o różne ścieżki zdrowienia. Bardzo często też słyszę o tym, że „tylko” jakaś jest dobra i właściwa i jedyna. Są nurty p...
18.03
Czy traumę można oswoić?.
Mam taki cykl podcastów #trzaczytać, w którym polecam super ważne, potrzebne, dooooobre książki. To jedna z nich.

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj