10 października 2018
Dzień Zdrowia Psychicznego.

Jakby to było mi być Anną Lewandowską tylko, że taką od zdrowia psychicznego, to brzmiałoby to jakoś Healthy Psychic by Jo ;) Czy coś w tym stylu :)

No ale serio kurcze dobrze by było nam myśleć o zdrowiu psychicznym jak o zdrowiu fizycznym. Czyli świadomie, codziennie i profilaktycznie a nie dopiero jak sprawa zajdzie za daleko.

Dzień Zdrowia Psychicznego

Dziś i wczoraj na warsztatach dużo mówiłam o tym, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne w obliczu przeżywanych różnorodnych emocji. Mówiłam o oddechu, uważności, wdzięczności, życzliwości, empatii, wartościach. 

I przyznam się wam, że dawniej żałowałam, że nie jestem jakimś specem IT albo chemiczką albo astronautką, bo mi się wydawało, że oni to mają taką-skomplikowaną-trudną-i-na-dodatek-we-wzorach-zapisaną wiedzę w małym paluszku a ta moja psychologiczna to taka pitu pitu.

Ale poszłam po rozum do głowy i już się zachwycam tą psychologią. Cały zachwyt mój nad nią jest taki, że ona jest prosta ale… nie taka łatwa. Ha! Cóż za wyrafinowanie, co nie?

Więc to dbanie o nasze dobro psychiczne jest mega ważne i NIE WOLNO (aha!) go zaniedbywać.

I wcale to nie jest takie trudne tylko #trzachcieć. Zróbmy taki tutaj esperyment (jak mówi córa mojej znajomej) z analogią do zdrowia fizycznego.

  • No to, czy były dziś warzywa? —> A czy praktykowanie uważności?
  • A czy był dziś ruch? —> A czy życzliwość dla siebie w monologu wewnętrznym?
  • No i czy był dziś prysznic? —> A czy była wdzięczność?
  • A zęby dziś umyte? —> Czy byłam w kontakcie z własnymi emocjami?
  • itd, itd, itd

Słuchajcie, no mamy to zdrowie psychiczne dane w lepszej lub gorszej jakości na start. Ale zrobić z nim coś najlepszego możemy potem już samodzielnie. Tylko… zdradzę Wam tajemnicę, że #samosięniezrobi. Próbowałam… Trzeba o nie dbać kurka blaszka jak o wszystko. 

I podobnie jak niejaka Ann podaję przepis:

  • 3 dobrze odsączone rzeczy za które jesteś wdzięczny
  • 2 obrane ze skórki komentarze życzliwe do samej siebie
  • zamieszać na 2 minuty w uważności, czyli byciu tu i teraz
  • maseczka na twarz z empatii dla innych
  • a potem uważnie dobrane oraz zmieszane w sercowym blenderze emocje.

Powtarzać przez miesiąc, codziennie. Taki koktajl ku zdrowotności psychicznej gotowy. Proste? No raczej. 

Choroba psychiczna to nie jest fanaberia. To nie jest wymysł. To choroba, jak każda inna. Może trudniej w nią uwierzyć i traktować „poważnie”, bo jej „nie widać” - ale choroba to choroba. I tak jak z ciałem - lepiej zapobiegać niż leczyć. Czyż nie?

Więc jeśli teraz na końcu tego czytania nie wrócisz do przepisu na koktajl ku psychicznej zdrowotności, to Ci łeb ukręcę! Rozumiemy się?

#ProfilaktykaChorobyNieTyka
#DoktorChmura
#ChmuraWie

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

Joanna-Chmura-28.07.23
Siostro, siostro jedziesz ostro!.
Chciałabym dzisiaj o kibicowaniu dwa słowa. Oprócz sportu i muzyki to niełatwo nam jest się nauczyć tej umiejętności, bo bycie kibicem w życiu codz...
23.07.23
Feel, deal, heal i...
Mówi się, że w pracy wewnętrznej ważne są trzy kroki: feel, deal, heal. Czyli poczuj, zmierz się z tym a na końcu ulecz. Choć uleczenie to też pocz...
19.07
A co jeśli...
Co robisz kiedy się boisz? Kiedy jak sieć zarzucona do wody, z łatwością łapiesz myśli, które budują niepokój? A co jeśli stracę prace? A co jeśli ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj