11 października 2022
Gdy boli głowa, dusza, serce.

Kiedy boli nas ząb, idziemy do dentysty. Kiedy złamiemy rękę idziemy do ortopedy. Kiedy wpadnie nam coś do oka, idziemy do okulisty. Dlaczego więc, kiedy boli nas dusza, złamiemy sobie serce czy wpadniemy w niezapowiedziany zakręt życiowy nie idziemy do specjalisty od duszy? 

Gdy boli głowa, dusza, serce

Ostatnie lata obfitują w traumy przez małe t i duże T. Jest wszystkiego dużo. Dużo niewiadomych, dużo niepokoju, dużo strat, dużo załamań, dużo żałoby, dużo końców, dużo chwiejnych początków.  

Statystyki dotyczące samobójstw rozwalają mi serce. Statystyki słabego systemu wsparcia dzieciaków i młodzieży rozwalają mi głowę. Nie wytrzymujemy fali napięcia, emocji, zadań.  

Taki natłok doświadczeń to ogromne obciążenie - dla nas, naszych systemów rodzinnych, przyjacielskich, relacyjnych i zawodowych. Niedbanie o siebie od strony psychicznej to krótka równia pochyła. Szukanie wsparcia to droga wyjścia. Szukanie pomocy to odwaga miłości do siebie. Im trudniej, tym bardziej trzeba nam otoczyć się opieką.  

Z racji zawodu wpuszczacie mnie w zakamarki swoich umysłów i serc. Wiele z tych ciemnych uliczek, które odbierają wam/nam radość, nadzieję i wolność, można oświetlić. I nigdy nie jest za późno na pomoc. Stawanie na nogi może trwać dłużej, ale nigdy nie jest za późno, żeby poprosić o pomocną dłoń. Dłoń, która przytuli, pokieruje, wskaże, chwyci, zatrzyma.  

No to jeszcze raz: 
- Boli ząb - dentysta 
- Boli oko - okulista 
- Boli noga - ortopeda 
- Boli głowa, dusza, serce - psychoterapeuta, terapeuta, psycholog, pedagog, psychiatra, coach, mentor, nauczyciel, duchowny, rodzic, przyjaciel, siostra, kolega, brat, żona, partner… - grupa jest pokaźna. Najważniejsze by chwycić za dłoń.  

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

Moc-odbicia-w-lustrze.1
Moc odbicia w lustrze.
W psychologii mówi się o tzw. lustrze. Mogą nim być inni ludzie, sytuacje, filmy, książki, teksty piosenek. Lustro jak to lustro jest obojętne. To,...
Projekt-bez-tytulu-6-1
Trzy mantry na Święta.
Albo już jesteście w klimacie świąt. Albo będziecie. Albo nie będziecie. Albo sralbo.  Tak czy siak chciałam zaproponować świetnie sprawdzające się...
Projekt-bez-tytulu-3
Zakupy a emocje.
Wiecie, że zakupy też potrafią być wspaniałym narzędziem tłumienia emocji. Przypisujemy rzeczom właściwości magiczne, zmieniające nasz nastrój, poc...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj