21 września 2020
Co się stało, kiedy nic się nie stało?.

To pytanie może padać od Was samych, ale też od innych. Miewacie taki czas, kiedy teoretycznie „nic się nie stało”, nie wydarzyło nic konkretnego, nikt nic nam nie powiedział ani zrobił, a jednak czujemy, że coś się zmienia, coś jest inne, coś się dzieje?

Co się stało, kiedy nic się nie stało?

To jest najtrudniejsze do opisania. Często nie ma się od razu pomysłów na przyczyny takiego stanu, a to dla naszych umysłów albo umysłów naszych bliskich jest albo trudne, albo wręcz nie do wytrzymania. Ubierają to w takie słowa: fanaberie? za dużo wolnego czasu? foch? weź się do roboty? ogarnij się? masz okres? za mało seksu? ktoś cię wku’*^ił? ktoś ci nadepnął na odcisk? za dużo myślisz?

Świat zewnętrzny często potrzebuje szybko znać przyczynę, żeby jeszcze szybciej ułożyć sobie historie. Początek czyli zdarzenie, środek czyli przeżycie i koniec czyli wniosek.

Pokłóciłem się, wiec jest mi smutno.
Zdenerwowałam się, wiec jest we mnie poczucie winy.
Straciłem projekt, wiec czuje lęk.
A+B=C

Tak by było idealnie ale tak nie ma. Wewnętrzne procesy przemian nie przebiegają na powierzchni. Przebiegają w swoim tempie i ciemnościach nieświadomości. I to jest OK. Cała sztuka empatii polega więc na odczuwaniu tego, co ten drugi bez imperatywu zrozumienia. Bez tłumaczenia. Bez doradzania. I bez dawania wskazówek albo gotowych recept. Chodzi o to, że kiedy komuś jest ciemniej w życiu, nie zaświecajmy na chama światła. Tylko usiądźmy w tej ciemności obok. Przytulmy i nie konkludujmy na siłę. Bo na siłę jest słabo.

Takie bycie to jedna z kompetencji kluczowych w przyjaźni, miłości, relacjach. Kompetencja zwana: zrozumieć bez rozumienia.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj