29 października 2018
Ciesz się muzyką, lecz się muzyką.

W książce "Z odwagą w nieznane" pojawia się opis czegoś, co nazywamy kolektywną radością. Radością dzieloną z innymi, bo doświadczaną wspólnie. A ponieważ może tak być, że różne rzeczy wyzwalają w nas radość, najpełniej się jej doświadcza, kiedy cieszymy się z tego samego. Takie coś dzieje się między innymi na koncertach, bo zazwyczaj wszyscy jego uczestnicy są tam z tego samego powodu. Artysty. A, że muzyka jest językiem ponad podziałami, to radość wspólne generowana jest w jakimś sensie czysta, niezakłócona. Wśród uczestników koncertu rozciąga się bowiem niewidzialna więź, łącząca nas w jednym. W bliskości i miłości do muzyki, sztuki, słowa.

Ciesz się muzyką, lecz się muzyką

Jak pisze Brené Brown:

Zbiorowe przeżywanie emocji nie tylko przypomina nam o tym, co jest możliwe w relacjach międzyludzkich, ale również o tym, jak się przedstawia prawda o ludzkim duchu.

Edyta Górniak towarzyszy mi od zawsze. 8 lat różnicy między nami sprawia, że dorastałam z nią, zakochiwałam się z nią, to z nią leczyłam serca, szłam na studia przy jej muzyce, wyjeżdżałam i wracałam do Polski mając w słuchawkach wszystko od "Kasztanów", przez "Litanię", po "Nie proszę o więcej".

W sobotę byłam na jej koncercie po raz czwarty. I tutaj, tak jak na poprzednich, potrafiłam zaśpiewać każdy tekst. Nie zrobiłam tego z szacunku do współtowarzyszy ale mogłabym... ;)

Kurde... muzyka to potęga. Potężna potęga. Dodaje odwagi. Leczy rany. Utula do snu. Pomaga znosić cierpienie. Daje uniesienie. Towarzyszy w świętowaniu. Muzyka wpływa na wszystko. Tak jak ryba.

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

1.11.23
Nie blokujmy. Czujmy.
Wyjątkowo w tych ostatnich miesiącach a właściwie już latach obcujemy częściej ze śmiercią niż wcześniej. Ona od zawsze była obecna i taka też będz...
24.10.23
Paweł Kunachowicz - "Zmiana".
"Nie wiem nawet, kiedy zacząłem dopasowywać się do otaczającego świata, kiedy wciąż rezygnowałem z tego, co dawało mi szczęście. Miasto, w którym s...
2023.10.08
Gabor Maté - "Mit normalności".
Kocham Gabora Maté miłością zawodową ogromną. Lekarz, terapeuta, którego dokument „The wisdom of trauma” wspaniale pokazuje zawiłości świata, w któ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj