Amen, amen, amen... wspominałam, że amen?

"Jeśli w zespole bądź w organizacji serce i jego emocje, a w szczególności wrażliwość, uznawane są za źródło problemów, wówczas kultura – często z aktywnym wsparciem ze strony poszczególnych liderów – odwołuje się do naszego krętackiego ego, przekonując je do odcięcia się od serca i zablokowania uczuć. 

Brené Brown „Odwaga w przywództwie”

W tym celu nagradza się noszenie zbroi perfekcjonizmu, emocjonalnego stoicyzmu oraz pozornego rozdzielania sfery prywatnej od zawodowej. Ludzie konsekwentnie unikają trudnych i niewygodnych tematów, żeby nikomu nadmiernie nie komplikować życia, i przedkładają wszechwiedzę ponad ciekawość i ciągłe uczenie się.

Problem polega na tym, że z chwilą odcięcia się od serca, tłumimy w sobie również odwagę. Tak jak nasze fizyczne serce jest nam potrzebne, żeby zasilać w krew wszystkie komórki naszego ciała, tak samo to emocjonalne serce musi cały czas pompować w żyły kolejne dawki odwagi, w przeciwnym bowiem razie zatracimy kreatywność i poczucie odpowiedzialności, zdolność do ufania innym i tworzenia innowacji oraz wiele innych kompetencji, o których wspominaliśmy w poprzednim rozdziale.

Jeśli oderwiemy się od naszych emocji do tego stopnia, że nie będziemy w stanie skojarzyć konkretnych fizycznych objawów z właściwymi doznaniami natury psychicznej, to zamiast zyskać kontrolę nad własnym życiem, tak naprawdę ją utracimy. Zupełnie bez naszej wiedzy i niezależnie od naszej woli emocje zaczną kierować naszymi decyzjami i zachowaniami, za nic mając nasze świadome przemyślenia. Jeśli natomiast zapewnimy sercu przestrzeń i swobodę, jeśli będziemy świadomie rejestrować i rozumieć własne emocje, wówczas otworzy się przed nami zupełnie nowy świat. Będziemy podejmować lepsze decyzje i myśleć bardziej krytycznie, zaznamy potęgi empatii, zrozumienia dla samego siebie i odporności na niepowodzenia."

Brené Brown - fragment "Odwaga w przywództwie", która już od 3 października w sprzedaży. Szczęśliwi Ci, którzy już trzymają ją w dłoni a jej treść w swych nieuzbrojonych sercach!

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

01.09.22
Na dobry start.
Droga młodzieży i drogie dzieci. Część z was dopiero dziś zaczyna przygodę. Część z was ją kontynuuje. Chcę Wam powiedzieć, coś co może już wiecie,...
b
Spojrzeć tam, gdzie odwracamy wzrok.
Carl Gustav Jung powiedział: Kompleks można pokonać tylko wówczas, gdy przeżyje się go w pełni. Jeżeli mamy się rozwinąć, musimy przyciągnąć do si...
298760100_632346298254067_2929342186895210773_n
Co z tym MLM?.
Zainspirowana bardzo dobrą najświeższą rozmową Martyny Wojciechowskiej z Joanną Przetakiewicz-Rooijens chciałam dziś o wolności finansowej. O swobo...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj