2 marca 2020
Bo wiedza to plotka.

Wiedza to plotka aż nie stanie się częścią naszego życia.

Najpierw miałam styczność z nimi od strony ucznia. Podstawówka, liceum, studia. To oni mnie oceniali. Ja w sumie ich też, ale nie w dzienniku tylko w sercu.
Teraz jestem z nimi na sali warsztatowej i widzę ich inaczej. Widzę matrix ocen, w którym przychodzi im funkcjonować. Złożoność tego zawodu. Nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, opiekunowie świetlicy, katecheci itd. itd. itd. Wstyd zakrada się do nich z przeróżnych stron.

Bo wiedza to plotka

Jedna z nich, to kraina zwana kompetencją, wiedzą, informacją. Ten zawód przestaje być o wiedzeniu więcej, bo i tak najwięcej wie i będzie wiedział google. Ten zawód zaczyna być o czymś zupełnie innym. Nie o wiedzy tylko o byciu, o towarzyszeniu, o wspieraniu, o docenianiu, o szczerości, o otwartości, o kontenerowaniu emocji. Tyle tylko…, że żeby te jakości tworzyć, to trzeba je najpierw mieć albo przynajmniej miewać w sobie. Żeby towarzyszyć innym, trzeba umieć towarzyszyć sobie. Żeby wspierać innych, trzeba potrafić dać to wsparcie sobie. To przestaje być o wiedzy. Zaczyna być o nas. O nas ludziach. Rodzi się przy tym wiele wyzwań. Jedno z nich dotyka głęboko. Tożsamości.

Jeśli ja definiuję swoją wartość tylko przez to, co wiem, to marna moja przyszłość. Gdybym tylko myślała, że jestem wartościowym trenera, bo mam wiedzę o wstydzie, to byłaby to trudna droga, bo wiedzę o wstydzie możecie mieć wszyscy od zaraz. Trzeba tylko trochę czasu na książki, filmy, wykłady, trochę pieniędzy na podróże szkoleniowe do USA, trochę energii i poświęcenia czasu z bliskimi dedykowanego na naukę. Więc dostęp do wiedzy ma potencjalnie każdy z Was. Bo wiedza to jedynie plotka do momentu aż nie stanie się częścią nas. Aż nie stanie się naszą codzienną praktyką.

To, co sprawia, że nauczyciel, psycholog, pedagog, opiekun świetlicy jest na wagę złota to... powoli przestaje być wiedza, a zaczyna być bezpieczna przestrzeń rozwoju, którą mogą tworzyć. Wartością staje się bycie z …. Wartością jest czas. Wartością jest przestrzeń.

Zawód nauczyciela zaczyna być o byciu z nimi na sali warsztatowej czy lekcyjnej. Bo wiedza to plotka…

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

335234337_545656917643862_4170766463495436456_n
Jestem każda.
Jest nas dużo. W sobie samej jest mnie dużo. Jestem odważna i bojaźliwa. Jest ciepła i chłodna. Jestem spokojna i niespokojna. Jestem szczęśliwa i ...
Projekt-bez-tytulu-18
Chodź, opowiedz mi o tym.
„Okazywanie i odczuwanie miłości zależy od umiejętności bycia obecnym, uważnym, wyczulonym i czujnym wobec drugiej istoty ludzkiej. To spoiwo człow...
Projekt-bez-tytulu-16
Tańczyli długo i szczęśliwie.
Taniec od zawsze był dla mnie językiem, którym intuicyjnie mówiłam. Podobno jak byłam mała, to na imieninach wujków i cioć występowałam i właśnie t...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj