Kurka… 100 lat temu kobiety otrzymały prawa wyborcze, wywalczyły prawo głosu. Zastanawiałam się, jak chcę się do tego odnieść, bo chcę i już pod wieczór wieczorny wiem. Ha! Nie bez przyczyny jestem psychologiem, bo przecież odniosę to do jednostki, a jakże. Do kobiety, do mnie, do ciebie, do niej. 

100 lat temu..

Wiecie, bo te prawa wyborcze mają dla mnie szersze znaczenie, niż tylko głosowanie w wyborach politycznych. Dla mnie ta rocznica, to jest przypomnienie o prawie wybierania, które mamy każdego jednego dnia. Prawo decydowania o tym, czego potrzebuję, czego chcę, o czym marzę. Prawo mówienia „tak”, prawo mówienia „nie” a nawet prawo mówienia „nie wiem”. 

I mam taką propozycję, żebyśmy świętowały przez kolejne 100 lat wielokrotnie korzystając z:

 1. Prawa do pracowania albo niepracowania
 2. Prawa do rodzenia dzieci albo ich nierodzenia
 3. Prawa zgłaszania swoich pomysłów lub ich braku 
 4. Prawa do posiadania odmiennego zdania
 5. Prawa do zgłaszania sprzeciwu
 6. Prawa decydowania o swoim ciele
 7. Prawa do zmiany zdania
 8. Prawa do trwania przy swoim
 9. Prawa do odpuszczania
 10. Prawa do nieodpuszczania

A najciekawsze jest to, że często zanim ktoś inny nam odbierze oficjalnie czy nieoficjalnie te prawa, to same sobie je odbieramy, bo:

 • to może nie wypada
 • nie powinno się
 • zbłaźnię się
 • co ludzie pomyślą
 • a co jak się nie zgodzą
 • może to zbyt aroganckie
 • wyśmieją
 • a może to za duże ego
 • może mi odbiło
 • może to bez sensu
 • itd.

Są na tym świecie miejsca, miasta, domy, w których kobiety nie mają prawa głosu a co dopiero wyboru tego, czy tamtego. I tak myślę o nich dziewczyny, że oprócz pomagania i zmiany, to do licha choćby w ich imieniu, doceniajmy to, że my możemy wybierać, mówić, pytać i korzystajmy z tego prawa na okrągło. Na okrągłą rocznicę!

Jestem psychologiem specjalizującym się w tematyce wstydu i odwagi. Współpracuję z osobami i zespołami świadcząc usługi coachingowe i szkoleniowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych.

Podziel się:

Kategorie

Ostatnie posty

18.06-1
Spark in the dark.
Dziś w ramach cyklu spotkań (po)wolna sobota w Pałacu Potockich w Krakowie, niejaka wspaniała Aga Kozak zapytywała mnie o wiele rzeczy. Jeden z wąt...
17.06
Przeprosiny.
Dziś prowadziłam warsztaty podczas których wywiązała się dobrrrrra dyskusja o przepraszaniu. Cóż to jest za kompetencja. O panie!
Bez-tytulu
Sukienkowatość.
Łazienkowe selfie modowe z Paryża. Musicie wiedzieć (nic nie musicie ale ten zwrot jakiś taki ładny), że ja baaaaaaaaardzo długo w swoim życiu nie ...

Tagi

Posłuchaj podcastu

Oglądaj mój kanał na YouTube

Na stronie używam ciasteczek, są bez mleka i cukru, słodzone miłością do znaków. Pliki cookies są zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj